پست برق

شرح عملکرد سیستم PLC در شبکه قدرت Power Line Carrier

انتقال اطلاعات در شبکه های قدرت توسط سیستم PLC انجام میپذیرد. در ادامه با شرح عملکرد سیستم PLC در شبکه های قدرت آشنا می شویم.
در  سیستم  PLC برای ارتباط دو طرفه میان دو پست A,B یک زوج فرستنده و گیرنده در هر کدام از پست‌ها قرار می‌گیرد. و، چون دستگاههای فرستنده و گیرنده PLC را نمی‌توان مستقیماً به خط فشار قوی وصل کرد.
به همین خاطر به تجهیزات واسطه‌ای نیاز است تا هم سیگنال فرکانس بالای PLC را به خط کوپل نموده و هم مانع از اتصال مستقیم ولتاژ بالا به دستگاههای حساس PLC بشوند به همین خاطراز خازنهای کوپلاژ استفاده می‌شود؛ که با افزایش فرکانس به طور اتصال کوتا عمل می‌کنند و در فرکانسهای بالا به صورت اتصال باز در می‌آیند. معمولاً خازنهای کوپلاژ بین ۲۰۰۰pf تا ۱۰۰۰pf انتخاب می‌شوند.

در پستهای فشار قوی برای اندازه گیری ولتاژ و جریان خط از تقسیم کننده‌های ولتاژ خازنی به نام CVT استفاده می‌شود لذا از آن‌ها می‌توان جهت خازن جدا کننده Ccoupl استفاده کرد. برای اینکه تلفات خط کم شود باید حداکثر توان فرستنده به خط کوپله شده و توان برگشتی به حداقل خود برسد. وسیله‌ای که جهت تطبیق امپدانس به کار می‌رود جعبه یا واحد تطبیق امپدانس نامیده می‌شود و با علامت اختصاری LMU (Line Matching Unit) نشان داده می‌شود.

برای اینکه سیگنال ارسالی توسط PLC به خطوط دیگر انتشار پیدا نکند باید با قرار دادن مداری بر سر راه نشتی مانع از راه یابی آن به مسیر ناخواسته شویم به عبارت دیگر در مقابل فرکانسهای بالای PLC مقاومت زیاد از خود نشان دهد؛ و در مقابل سیگنال فشارقوی ۵۰ هرتز همانند یک اتصال کوتاه عمل کند با توجه به این دو خصوصیت عنوان شده به نظر می‌رسد استفاده از دو سلف سری با خط انتقال در پستهای A,B را حل می‌کند. زیرا امپدانس سلفی XL= ۲ ∏FL با فرکانس رابطه مستقیم دارد؛ که به آن‌ها Line trap نیز گفته می‌شود.

اما استفاده از یک سلف سری با خط انتقال مطلوب نمی‌باشد. چون با خازنهاى معادل ترانسفورماتورهاى موجود درپست بصورت سرى قرار گرفته و چنانچه اندوکتانس L. و سوسپنانس خازنهاى معادل ترانسفورماتورهاى پست (C) به گونه اى باشند که فرکانس رزونانس با تشدید مجموع سری این دو یعنی F= ۱ / ۲ ∏√LC معادل فرکانس کار دستگاه PLC شود. در این فرکانس مدار اتصال کوتاه بوده و در نتیجه نقطه سیگنال PLC به خط انتقال از دید سیگنال PLC زمین شده و تمام سیگنال از دست می‌رود. به خاطر رفع این عیب از یک مقاومت اهمی بالا با سلف سری شده است.

استفاده تلفات خط زیاد خواهد شد. همین خاطر از یک مدار تیونینگ که به موازات سلف قرار گرفته باشد وکل مجموع با خط انتقال انرژی به صورت کسری می‌باشد.

لازم به تذکر است که هزینه ساخت تله موج با افزایش Rmin بیشتر می‌شود.
ر سیستمهای PLC اطلاعات ارسالی به صورت Single Side-Band (SSB) مدوله شده و در پهنای باند Khz 4 ارسال میگردد.بسته به نوع کاربرد پهنای باند Khz 4 به کانالهای فرعی تقسیم شده و در هر کانال ، اطلاعات مربوط به یک سیگنال گنجانیده میشود. در ادامه بیشتر با کاربرد های آن آشنا می شوید.
در رابطه PLC (در قسمت ارتباط با اینترنت به وسیله خطوط برق) مطالبی را به صورت خلاصه بیان می شود.

در مکانی که شبکه مخابرات وجود ندارد با پستها چگونه ارتباط برقرار میشود؟آیا شبکه های مخابراتی جوابگوِی نیازهای ارتباطی است ؟

آیا ارتباط تلفنی‌ میتوان داشت؟

آیا از این روش تلگراف و پست تصویری میتوان داشت؟

آیا وسایل شبکه را میتوان از راه دور کنترل کرد؟

توسعه منابع تولید وانتقال و توزیع انرژی نیاز مبرم به وجود یک شبکه مخابراتی بین نقاط کلیدی سیستم برق رسانی را به وجود آورده است.

شرح کار PLC

در سیستمهای PLC اطلاعات ارسالی به صورت Single Side-Band (SSB) مدوله شده و در پهنای باند Khz 4 ارسال میگردد.بسته به نوع کاربرد پهنای باند Khz 4 به کانالهای فرعی تقسیم شده و در هر کانال ، اطلاعات مربوط به یک سیگنال گنجانیده میشود.

کاربردهای مختلف سیگنال های PLC

۱- ارتباط تلفنی :

در شبکه های مخابراتی شرکتهای برق منطقه ای که شامل تعدادی مرکز تلفن در پستهای کلیدی ومهم شبکه فشارقوی می باشد.برای ارتباط میان مراکز تلفنی عمدتاً از کانال PLC استفاده میشود. همچنین از این کانال برای ارتباط تلفنی میان مشترکین با مراکز تلفنی که عمدتاً پستهای فاقد مرکز تلفنی اند استفاده می شود.

۲- تلگراف و پست تصویری :

در شبکه های فشارقوی میتوان جهت اعمال مدیریت عملیاتی مناسب از دورنویسها استفاده نمود. سرعت ارسال معمولاً بین ۵۰الی ۷۹ Bd بوده ، در پست تصویری بالاتر است.

۳- کنترل و نشاندهی از راه دور :

در شبکه های فشارقوی پیچیده ، کنترل ودیسپاچینگ شبکه ، حلقه بسته ای را تشکیل می دهد که در آن وضعیت دستگاههای بسیاری از نقاط مختلف و دور از هم در شبکه در یک مرکز مشخص میشود.

۴- حفاظت از راه دور : 

حفاظت در مقابل اتصال کوتاه، بوسیله رفع آن با بی برق کردن خط معیوب توسط دستگاههای تشخیص اتصال کوتاه رله های حفاظتی امکان پذیر است. برای انجام اینکار و در اسرع وقت و در عین حال برای پیشگیری از قطع شدن سایر کلیدها و رله های مربوط به شبکه برقراری یک مسیر ارتباط علائم حفاظتی ما بین رله های حفاظتی ضروری است.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا