دستگاه بچینگ پلانت

راهنمای خرید بچینگ پلانت (ایستگاه مرکزی بتن)

دپو به حالت ستاره ای

ایستگاه مرکزی بتن (بچینگ پلانت) که برای تولید بتن آماده می باشددر ۲ حالت مورد استفاده قرار می گیرد.

مورد اول : برای نصب در محل پروژه جهت تولید بتن برای استفاده در در طول پروژه

مورد دوم : برای فروش بتن آماده

جهت تصمیم گیری و انتخاب درست توضیحاتی به شرح زیر بیان می گردد.

باتوجه به نیاز اکثر شرکت های عمرانی برای تولید بتن در محل سایت که دارای محسناتی می باشد معمولا نسبت به شرایط پروژه اعم از میزان تولید بتن مصرفی و یا فضای اختصاص یافته به نصب و استقرار بچینگ پلانت دستگاههای متعددی می توان پیشنهاد داد.

از مهمترین محسنات استقرار ایستگاه مرکزی بتن (بچینگ پلانت) در پروژه میتوان به دلایل زیر اشاره کرد:

  • ‒ کاهش هزینه
  • ‒ کاهش هزینه ها در مورد خرید بتن و انتقال آن
  • ‒ تهیه بتن (استاندارد) مطابق شرایط دلخواه کارفرما
  • ‒ تهیه بتن در هر ساعت از شبانه روز مطابق برنامه کارفرما

معمولا برای پروژه های عمرانی اعم از ابنیه و راهسازی که میزان تولید بتن آنها روزانه در حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ متر مکعب بتن تر می باشد، دستگاه بچینگ پلانت مدل BTA-W01  پیشنهاد میگردد.این دستگاه توانایی تولید ۳۰ الی ۴۰ متر مکعب بتن تر و ۶۰ الی ۷۰ متر مکعب بتن خشک در ساعت را دارا است که به علت قیمت مناسب اغلب شرکتهای عمرانی از این دستگاه استفاده می نمایند. اما برای پروژه های خاص که میزان تولید بتن زیاد می باشد و یا ترکیب بتن دارای شرایط ویژه ای می باشد دستگاههای متعددی با میکسرهای مختلفی را می توان پیشنهاد داد. به طور مثال برای پروژه های سد سازی که فرآیند تولید بتن دارای شرایط خاصی می باشد از میکسرهای ۲ محور توئین شفت (TOWIN SHAFT) استفاده می شودو یا برای پروژه هایی که در زمینه تولید کفپوش و یا بلوک فعالیت می نمایند از میکسرهای پن (PAN MIXER) و یا سینگل شفت (SINGLE SHAFT) استفاده می شود.

اما در مورد انتخاب بچینگ برای کارخانه های بتن آماده که صرفا جهت تولید بتن برای فروش اقدام می نمایند چند نکته حائز اهمیت می باشد.

نکته اول : ظرفیت دستگاه می باشد

نکته دوم : تیپ دستگاه بعلت توانایی تولید بتن تر چون اغلب کارخانه های تولید بتن آماده از بتن خشک استفاده می کنند.

نکته سوم : دستگاهی استفاده شود متناسب با شرایط فروش بتن نسبت به محل ( میتوان از بچینگ های ثابت یا پرتابل یا موبایل استفاده شود ) به طور مثال اگر قرار باشد فروش بتن به صورت موقتی و یا با جابجایی هایی صورت پذیرد در این مواقع از بچینگ های پرتابل و یا موبایل باید استفاده شود.

توضیحات مختصری در خصوص انتخاب دستگاه بچینگ پلانت بیان گردید در صورت تمایل و نیاز با واحد فروش شرکت تماس حاصل فرمایید تا نسبت به مشاوره های دقیق تر اقدام گردد.

برای راه اندازی کارخانه بتن آماده از چه بچینگ هایی می توان استفاده کرد؟

معمولا کارخانه های بتن آماده به علت مهم بودن زمان و افزایش و راندمان کار از بچینگ های تیپ خشک استفاده می نمایند. با توجه به اینکه قیمت بچینگ های خشک نسبت به بچینگ های مشابه بتن تر با اختلاف زیادی همراه می باشد و میزان خروجی بتن خشک نسبت به تر بالاست و از طرفی قابلیت توزین بتن خشک با ظرفیت بالایی صورت می پذیرد ، اغلب کارخانه های بتن آماده از روش بتن خشک استفاده می نمایند. تهیه بتن خشک بدون نیاز به میکسر می باشد و معمولا پروسه تهیه بتن خشک بعد از توزین شدن مصالح توسط فیدر و وزن شدن سیمان توسط باسکول سیمان مستقیما همراه با آب مورد نیاز به داخل تراک میکسر صورت می پذیرد که تراک میکسر در طول مسیر نسبت به زمان موجود بتن را میکس می نماید.

ظرفیت هایی را که می توان با بچینگ خشک به دست آورد از ظرفیت ۶۰ الی ۲۵۰ متر مکعب بتن خشک در ساعت می توان نام برد.

چنانچه پروژه هایی به صورت مرحله ای در دست اجرا باشند و ایجاد کارخانه بتن به صورت موقتی باشد ، می توان از بجینگ های تیپ پرتابل که قابل حمل و نقل می باشد استفاده کرد.بچینگ پرتابل مدل PBB-D02 با قابلیت توزین ۲ متر مکعبی با ظرفیت ۶۰ الی ۷۰ متر مکعب بتن خشک در ساعت می توانجایگزین خوبی نسبت به بچینگ های ثابت باشد.

نمونه ای از یک بچینگ متحرک.
نمونه ای از یک بچینگ متحرک.

از محسنات بجینگ پرتابل می توان به سهولت در جابجایی و امکان سریع مونتاژ دستگاه جهت تولید بتن و عدم نیاز به فونداسیون اشاره کرد.

اما طیف دیگری از بچینگ های تولیدی این شرکت که با میکسر همراه می باشد و قابلیت بتن تر را نیز دارا است اشاره می گردد. در حال حاضر ۴ تیپ میکسر با ظرفیت های مختلف در مجموعه ماشین سازی مترو تولید می گردد. میکسر درام ، میکسر پن ، میکسر توئین شفت و میکسر سینگل شفت.

دستگاه بچینگ پلانت

با توجه به سلیقه مشتریان و از طرفی با در نظر گرفتن بعضی محدودیت ها بچینگ های تیپ تر که برای ایجاد کارخانه بتن مناسب تر می باشند به شرح ذیل اعلام می گردد:

دسته سوم از بچینگ ها که می توان از آن در امر تولید بتن در زمینه فروش بتن آماده اقدام کرد ، بچینگ های موبایل یا سیار می باشند. بچینگ موبایل که قابلیت جابجایی در تمامی مسیرها و جاده ها را دارا می باشد با توجه به سهولت در امر جابجایی و استقرار سریع جهت تولید بتن می تواند بهترین گزینه برای پروژه های راه سازی که بتن ریزی در طول مسیر می باشدنام برد.

بچینگ موبایل در ظرفیت های ۶۰ الی ۱۲۰ متر مکعبی با میکسر ۲ محوره توئین شفت (Twin Shaft) و میکسر پن (Pan Mixer) قابل ارائه می باشد.

برای تهیه بتن در داخل پروژه از چه بچینگ هایی می توان استفاده کرد ؟

با توجه به شرایط پروژه های عمرانی که اغلب با حجم بالای بتن ریزی همراه می باشد و در این خصوص تهیه بتن از مراکز فروش بتن آماده به نوعی اقتصادی نمی باشد ، شرکت های عمرانی اعم از ابنیه ، راه سازی جهت تأمین بتن مصرفی خود از دستگاه بچینگ پلانت استفاده می نمایند. مستقر نمودن دستگاه بچینگ پلانت در داخل پروژه علاوه بر کاهش هزینه ها در دسترس بودن آن که باعث تولید بتن در هر ساعت از شبانه روز می باشد از مزایای آن به شمار می رود.

در حالت کلی با در نظر گرفتن بتن مصرفی در داخل پروژه ها که اغلب به صورت بتن تر یا در واقع همان بتن میکس شده می باشد می توان از بچینگ پلانت های ثابت یا موبایل استفاده کرد.

بچینگ پلانت های ثابت با میکسر های مختلف متناسب با نوع پروژه و بتن مصرفی در ظرفیت های ۳۰ ،۶۰، ۱۲۰ و ۱۵۰ متر مکعب در ساعت و ظرفیت های بالاتر قابل ارائه است.

میکسر درام که ساده ترین و معمولی ترین میکسر در امر تولید بتن می باشد و از طرفی با در نظر گرفتن قیمت اقتصادی آن رایج ترین میکسر در خط تولید بتن (بچینگ پلانت) محسوب می گردد.

اما برای بعضی از پروژه های عمرانی از جمله پروژه های راه سازی که معمولا بتن ریزی در طول مسیر و با توجه به پیشرفت کار صورت می پذیرد به علت سهولت در کار از بچینگ موبایل استفاده می شود. بچینگ موبایل به سادگی قابل انتقال بوده و عدم نیاز به فونداسیون از محسنات آن محسوب می شود. ظرفیت بچینگ موبایل از ۳۰ الی ۱۲۰ متر مکعب متغیر می باشد و میتواند نسبت به پروژه و بتن مصرفی میکسر آن که در تیپ های مختلف می باشد تعریف گردد.

میکسر پن (PAN MIXER) ، میکسر سینگل شفت (SINGLE SHAFT) و میکسر ۲ محوره توئین شفت (TWIN SHAFT) در ظرفیت های ۵/۰ متر مکعبی ، ۱ متر مکعبی و ۲ متر مکعبی برای بچینگ های موبایل مناسب می باشند.

برای کارخانه های تولید بلوک و سنگ فرش از چه بچینگ هایی می توان استفاده کرد ؟

آماده نمودن بتن به عوامل و شرایط مختلفی بستگی دارد. از این رو با توجه به نوع کار و ترکیب تهیه بتن میتوان از بچینگ های مختلفی استفاده کرد.

کارخانه های تولیدی بلوک ، سنگ فرش و یا جدول که شرایط خاص تری از بابت تهیه بتن نسبت به کارخانه های بتنی دیگر دارند از بچینگ های با میکسر خاص باید استفاده نمایند

با نظر گرفتن نوع بتن تولیدی در کارخانه های بلوک و سنگ فرش که میزان اسلامپ بتن (رطوبت پذیری)با درصد پایین تری نسبت به بتن های معمولی است بنابراین نوع میکسر که نقش اصلی در تولید و عمل آوری بتن را ایفا می نماید حائز اهمیت می باشد.

معمولا برای کارخانه های تولید سنگ فرش از بچینگ پلانت های با میکسر پن (pan mixer) یا میکسر دو محوره توئین شفت (twin shaft) استفاده می شود.

میکسرهای توئین شفت یا پن به ترتیب به علت درصد میکس بالا و قدرت هموژنیزه زیاد از عملکرد بهتری نسبت به سایر میکسرها برخوردار هستند.

برای پروژه های راه سازی از چه بچینگ های می توان استفاده کرد؟

در خصوص پروژه های راه سازی با توجه به اینکه عملیات اجرای بتن ریزی در طول مسیر صورت می پذیرد لذا علاوه بر بچینگ های ثابت می توان از بچینگ های تیپ پرتابل و یا موبایل نیز استفاده کرد.

مکانیزم بچینگ های پرتابل که برای تهیه بتن خشک می باشد به این ترتیب است که بعد از توزین مصالح و سیمان و همچنین مقدار آب مصرفی مستقیما به داخل تراک میکسر هدایت می گردندکه تراک میکسر پروسه میکس بتن را در طول مسیر نسبت به زمان بندی موجود انجام می دهد. البته می توان با اضافه کردن میکسر به بچینگ پرتابل نسبت به تهیه بتن تر نیز اقدام کرد.

از مهم ترین ویژگی های بچینگ پرتابل نصب سریع و عدم نیاز به فونداسیون می باشد که می توان دستگاه فوق را با استفاده از یک دستگاه سیلوی سیمان خود ایستا در کوتاه ترین زمان مونتاژ و راه اندازی کرد.

تیپ دیگری از بچینگ ها که میتوان در پروژه های راه سازی استفاده کرد بچینگ موبایل می باشد. بچینگ های موبایل صرفا برای تولید بتن تر بوده و با توجه به انتقال سریع به محل مورد نظر و راه اندازی سریع دستگاه و همچنین مجهز به سیلوی ۴۰ تنی سیمان و بارگیری مصالح توسط تسمه بارگیری سیار از ویژگی های خاص آن محسوب می گردد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا